دوشنبه، 23 فروردین 1400

اخبار

بازدید مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس از اولین طرح سبز پتروشیمی عسلویه
تاریخ انتشار: 98/11/12
 

بازدید مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس از اولین طرح سبز پتروشیمی عسلویه

مهندس موسوی مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس صبح امروز 21 آبان ماه از مراحل مقدماتی ساخت پتروشیمی همت، اولین پروژه زیست محیطی طرح سبز، بازدید کرد.

مهندس موسوی مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس، مهندس پوری مدیر عامل پتروشیمی همت و دکتر جهانگیری معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه، صبح امروز 21 آبانماه از مراحل مقدماتی اجرای پتروشیمی همت بازدید کردند.
موسوی در این بازدید اجرای این پروژه را گام مهمی هم سو با رویکرد کنوانسیون پاریس برای کاهش گازهای گلخانه‌ای بر شمرد و افزود: اجرای این طرح که حجم بسزایی از گاز گلخانه‌ای co2 تولیدی منطقه را به کود اوره تبدیل می‌سازد وجه جهانی ایران را در بحث محافظت از محیط زیست بیش از پیش مثبت می سازد.
وی در ادامه این پروژه را  یک پروژه ملی- جهانی همسو با تعهدات ایران در توافقنامه پاریس در جهت کاهش گازهای گلخانه‌ای تا سال 2020 بر شمرد که اثرات زیست محیطی co2 در عسلویه را نیز کاهش می‌دهد.
مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس در پایان گفت: سازمان متبوعش به طور قطع پشتیبان این پروژه‌ است زیرا این پروژه همسو با اولویت این سازمان در بحث حفاظت از محیط زیست در منطقه است.
زمین طرح پتروشیمی همت  در 11 هکتار تنها زمین موجود در فاز یک پتروشیمی منطقه ویژه پارس است که به دستور وزیر نفت همسو با رویکرد حمایت از طرح‌های سبز پتروشیمی به این شرکت واگذار شده است.
پتروشیمی همت سالانه در حدود 808 هزار تن دی اکسید کربن از پتروشیمی‌های پارس، فرساشیمی، پارسیان سپهر و مروارید و 602 هزار تن آمونیاک مازاد از پتروشیمی‌های لاوان، هنگام، پردیس 1 و 2 را به یک میلیون تن کود اوره تبدیل می‌کند.
صرفه جویی سالانه 200 هزار تن بخار مصرفی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید تحت لیسانس شرکت استامی کربن هلند نیز از دیگر مزیت‌های زیست محیطی این پروژه است، همچنین خوراک این پتروشیمی به جای متان ،گاز co2 است که با توجه به افزایش سالیانه قیمت متان مزیت اقتصادی این پروژه را افزایش می دهد.

خبرهای مرتبط
تصاویر